لوازم آرایشی

آرایشی که سرطانزاست

بیش از 800 ماده شیمیایی در لوازم لوازم آرایشی وجود دارد و افراط در آرایش باعث جذب تدریجی این ترکیبهای مضر و ابتلا به سرطان میشود . دکتر محمدعلی نیلفروشزاده متخصص پوست، رییس مرکز پوست و سلولهای بنیادی بررسیهای انجامشده نشان داده است بیش از 800 ماده شیمیایی در لوازم آرایش و عطرهای صنعتی وجود دارد و استفاده مدام از این مواد باعث میشود به مرور ترکیبهای مضرشان جذب بدن شود و این امر میتواند در درازمدت عارضههای متعددی ایجاد کند. مهمترین عارضه استفاده طولانیمدت از این ترکیبهای سمی ابتلا به برخی از انواع سرطان است. علاوه بر سرطان، احتمال ابتلا به پیری زودرس پوست و آکنه و حتی برخی از بیماریهای عفونتی مانند ایدز و هپاتیت وجود دارد...

از میان ترکیبهای مضر موجود در لوازم لوازم آرایشی ، پارابینها یکی از رایجترینها هستند که در 23 درصد محصولات استفاده میشوند. بعد از این ترکیبها، سیکلوپنتاسیلوکسان در 15 درصد و در نهایت تریکلوسان در 3/1 درصد محصولات موجود است. گاهی این ترکیبها همگی در یک محصول جمع هستند و این موضوع احتمال تاثیر منفی این مواد روی سلامت را بالا میبرد. غیر از این 4 مورد، ترکیبهای دیگری هم وجود دارد که عوارض مربوط به خود را دارند. مثلا بنزوفنولها که در لاک ناخن، دئودورانتها، ژلهای شستشو و صابونها موجود است، بوتیل پارابن که در شامپوها، کرم ضدآفتاب، شامپو مخصوص شورهسر، رژ لب و در نهایت متیل پارابن و اتیل پارابن که در کرمهای بدن و صورت به وفور یافت میشوند، سرطانزا هستند.

از آکنه و پیری پوست تا ایدز و جنون گاوی

غیر از ابتلا به برخی انواع سرطانها، استفاده از برخی مواد آرایشی، بهخصوص در کسانی که از سن پایین مصرف این مواد را شروع میکنند، میتواند باعث پیری زودرس پوست شود. این مواد تغییراتی در پوست ایجاد میکنند که عامل چروکیدگی پوست (به خصوص در ناحیه پیشانی، خط خنده و اطراف چشم) است. در ضمن این مواد، منافذ پوست را میپوشاند و مانع از اکسیژنرسانی کافی میشود.

حساسیت، تورم، تاول، سوزش، خارش، سوزنسوزن شدن، کهیر، لک و آکنه نیز از عوارض عمومی مواد آرایشی بهخصوص مواد تقلبی و غیراستاندارد است. برخی مواد لوازم آرایشی حاوی کلاژن یا ژلاتین هستند که برای قوام پوست و بهتر کردن ظاهر پوست مفید است. این محصولات با این شعار گرانتر فروخته میشوند اما مشکل اینجاست که کلاژن مصرفی در این محصولات دامی است و احتمال سرایت برخی بیماریهای مرتبط مثل جنون گاوی بهخصوص در انواع تقلبی وجود دارد.

برخی از مواد آرایشی تقلبی حاوی آفلاتوکسین هستند که سرطانزاست و صدمههای کبدی شدیدی وارد میکند و بهراحتی از طریق سطح پوست جذب میشود. برخی محصولات آرایشی نیز حاوی بقایای جفت هستند که باعث بروز نگرانیهایی در مورد انتقال بیماریهایی مثل ایدز یا هپاتیت میشود. در خانمهای بارداری که جنین پسر دارند، مصرف برخی ترکیبهای لوازم آرایشی میتواند باعث عقیمی فرزند در آینده شود

امتیاز بدهید : 1 2 3 4 5 6 | امتیاز : 4
موضوع : | بازدید : 108
برچسب ها : ,
+ نوشته شده در چهارشنبه 29 دی 1395ساعت 13:31 توسط mahdi |

تبلیغات متنی
بک لینک ارزان
تبادل لینک رایگان
تبادل لینک رایگان